Ocet winny z powodzeniem wykorzystuje się w kuchni. Świetnie sprawdza się przede wszystkim do różnego rodzaju sosów sałatkowych, marynat do mięsa czy potraw jednogarnkowych. W zależności od rodzaju (czerwony bądź biały) ocet winny ma odmienne właściwości oraz różny smak. Wzbogaca jednak kuchnię i nie jest zbyt drogi – to główne jego zalety, w związku z czym warto go włączyć do swojej diety i wykorzystywać w codziennym przygotowaniu potraw.
Jakie właściwości posiada ocet z czerwonego wina?
Ocet winny czerwony oprócz cennych walorów smakowych i wydobywających głębie z potraw ma również wiele prozdrowotnych właściwości. W porównaniu do octu winnego uzyskiwanego z białego wina, ocet winny czerwony ma wyższą zawartość cennych dla zdrowia polifenoli. Dodatkowo wspomaga on trawienie i pracę całego układu pokarmowego (między innymi stymulując produkcję soków żołądkowych) oraz spowalnia wchłanianie glukozy z pożywienia do krwi. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów ocet winny czerwony zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka odkładania się blaszek miażdżycowych w organizmie – dzięki temu może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobom serca i układu krwionośnego.
Dodatkowo wzbogacanie potraw o ocet winny czerwony zwiększa przyswajalność wapnia i magnezu – jest to bardzo ważne w kontekście ewentualnych niedoborów tych elementów w diecie człowieka.
Ocet winny czerwony – wykorzystanie w kuchni
Wykorzystanie octu winnego czerwonego w kuchni to przede wszystkim różnorodne sosy sałatkowe, jak na przykład klasyczny winegret czy w połączeniu z sosem balsamicznym. Świetnie ocet ten współgra z gulaszami na bazie mięsa i warzyw, a także w potrawach z wykorzystaniem buraków czy czerwonej kapusty.
Bez wątpienia najczęstszym wykorzystaniem octu winnego czerwonego w kuchni to różnorodne marynaty do mięsa. Z powodzeniem ocet można wykorzystać praktycznie do wszystkich rodzajów mięsa – a w szczególności do wołowiny, cielęciny czy jagnięciny. Warto pamiętać, że właściwości octu winnego czerwonego ujawniają się dopiero po jakimś czasie w marynacie. Najlepszym zatem zwyczajem jest przygotowanie mięsa przed smażeniem, pieczeniem czy grillowaniem na co najmniej kilka godzin. Pozostawienie w marynacie z octu winnego czerwonego mięsa na dłuższy okres zapewni jego kruchość oraz wzmocni walory smakowe.
Choć ocet winny czerwony można przygotować samodzielnie w warunkach domowych, proces fermentacji nie należy do najprostszych. Znacznie szybciej i łatwiej jest kupić gotowy czerwony ocet winny w szklanej butelce.