Kolagen – jak działa i czy warto go suplementować?

Kolagen to najczęściej występujące w naszym organizmie białko. Stanowi ono aż 30% wszystkich białek zgromadzonych w naszym ciele. Nietrudno więc się domyślić, że białko kolagenowe pełni szereg bardzo istotnych funkcji, które przyczyniają się do lepszego zdrowia. W poniższym artykule przedstawimy kilka najważniejszych informacji na temat kolagenu, opiszemy jego funkcje w organizmie, wskażemy jego źródła, a także doradzimy, które grupy osób powinny szczególnie rozważyć jego suplementację.

Czym jest i jak działa kolagen?

Kolagen – tę nazwę słyszał właściwie każdy, choć niewielu z nas jest w stanie podzielić się bardziej precyzyjnymi informacjami na jego temat. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że kolagen jest najważniejszym i najbardziej rozpowszechnionym w naszym organizmie białkiem strukturalnym. Możemy go znaleźć w bardzo wielu komórkach i narządach. Jego cząsteczki znajdują się m.in. w zębach, skórze, kościach, ścięgnach, chrząstkach stawowych oraz naczyniach krwionośnych.

Występujące w naszym organizmie włókna kolagenowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dużą elastycznością. Tworzą one liniowe struktury biochemiczne. Warto również wiedzieć, że białko kolagenowe stanowi około 30% wszystkich białek w organizmie. Istnieje jednak wiele typów kolagenu, które różnią się pomiędzy sobą strukturą oraz funkcjami pełnionymi w ciele. Można jednak ogólnie powiedzieć, że skład aminokwasowy białka kolagenowego zawiera glicynę, prolinę, a także inne aminokwasy.

Proces syntezy kolagenu składa się z trzech podstawowych etapów. Rozpoczyna się on od syntezy na siateczce śródplazmatycznej szorstkiej (ER), potem następuje potranslacyjna obróbka w świetle ER oraz obróbka pozakomórkowa. Trzeba być także świadomym, że w organizmie człowieka kolagen może występować w różnych formach. Przykładem jednej z nich jest hydrolizat kolagenu. Jest to białko poddane hydrolizowaniu, które uległo rozłożeniu na mniejsze peptydy kolagenowe. Są one łatwiej wchłaniane w jelitach, co pozwala na stosowanie ich w diecie.

Kolegen – smar dla naszych stawów

Wyjaśniliśmy już sobie, czym jest kolagen, czas więc zadać sobie najważniejsze pytanie – jaką rolę odgrywa on w naszym organizmie? Otóż pełni on bardzo wiele funkcji, którym warto poświęcić kilka słów. Białko kolagenowe jest głównym składnikiem tkanki łącznej, w której odpowiada za odporność na rozciąganie tkanek i narządów. Oprócz tego uczestniczy także w gojeniu się ran oraz ma swój wkład w proces krzepnięcia krwi. To jednak nie wszystkie zalety kolagenu.

Białka kolagenowe mają także duży wpływ na gęstość, sztywność i wytrzymałość kości. Wspierają także naprawę tkanki chrząstnej, a także funkcjonowanie stawów. Są one istotnym składnikiem mazi stawowej, co wpływa na elastyczność chrząstki stawowej i przyczynia się do szybszego gojenia się złamań. Nie można również zapominać o ogromnym wpływie kolagenu na wygląd skóry. Dzięki niemu wygląda ona gładko i elastycznie.

Kolejnym obszarem, w którym białka kolagenowe mają swój nieoceniony udział, jest zaangażowanie w funkcjonowanie układu immunologicznego. Kolagen redukuje ryzyko infekcji przez mikroorganizmy i tym samym chroni narządy wewnętrzne. Może on także wpływać na spowolnienie procesów nowotworowych. Warto także zauważyć, że wspomniane białko może wpływać pozytywnie na transport niektórych leków przez naczynia krwionośne.

Kolagen jako forma suplementu – naturalne źródła kolagenu

Większość osób kojarzy kolagen w formie suplementu, jednak warto wiedzieć, że możemy go również dostarczać do organizmu w sposób naturalny m.in. z jedzenia. Jakie produkty są szczególnie bogate w kolagen? Wśród nich wymienić możemy np. golonkę, żelatynę spożywczą, salceson, podroby, kurze łapki, galaretki owocowe oraz warzywne, a także ryby w galarecie.

Warto jednak pamiętać, że pomimo niezaprzeczalnych korzyści zdrowotnych, które niesie za sobą spożywanie wyżej wymienionych pokarmów, należy zachować należyty umiar. Są to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, które zawierają dużo tłuszczu, co może negatywnie wpłynąć na nasz układ krążenia, podnosić poziom cholesterolu, a także w konsekwencji przyczynić się do wzrostu masy ciała. Jednak spożywanie ich w ograniczonych ilościach może dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki kolagenu.

Czu warto suplementować kolagen?

Suplementacja kolagenu jest wskazana dla wielu grup osób. Przede wszystkim powinny się nią zainteresować osoby starsze, u których z wiekiem występują naturalne spadki jego produkcji w organizmie, co prowadzi do niedoborów. Zadbanie o dostarczenie go w odpowiedniej ilości powinno pomóc w poprawie ogólnej kondycji, szybszej regeneracji stawów, a także utrzymaniu jędrności skóry.

Zainteresowani suplementacją kolagenu w organizmie powinni być także sportowcy oraz inne osoby aktywne fizycznie. Trzeba pamiętać, że intensywne treningi mocno obciążają stawy, a więc dostarczenie sobie białek kolagenowych może przyczynić się do szybszej ich regeneracji i zapobieganiu kontuzjom. Takie działanie powinni rozważyć także ci, którzy cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak np. artretyzm. Suplementacja może tutaj pomóc w zwiększeniu ruchomości stawów, a także zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Nie można również zapominać o pozytywnym wpływie kolagenu na kondycję skóry. Nie bez przyczyny jego suplementacja jest polecana osobom, które mają różnego rodzaju problemy skórne. Wśród nich wymienić można m.in. wysuszanie się skóry, trądzik czy blizny. Białka kolagenowe mogą pomóc w redukcji niedoskonałości i ogólnym poprawieniu kondycji skóry, a także redukcji zmarszczek.

Dodaj komentarz