Arbuz – jakie ma właściwości odżywcze?

Na półkach sklepowych możemy spotkać szeroki wybór różnego rodzaju owoców. Swoimi pięknymi kolorami zachęcają nas do siebie truskawki, banany czy jabłka. Jest jednak jeden owoc, który wyróżnia się nie tylko wielkością, ale także bogactwem prozdrowotnych właściwości. Jest nim arbuz. Jakie składniki odżywcze ma on nam do zaoferowania? Jaki ma wpływ na zdrowie? I jak to w końcu jest z tymi pestkami – można je jeść czy nie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznacie, czytając poniższy artykuł.

Składniki odżywcze arbuza – jakie witaminy zawiera ten owoc?

Każda osoba powinna zdawać sobie sprawę, że arbuz to prawdziwa kopalnia składników odżywczych. W owocu tym możemy znaleźć takie substancje jak np. glikozydy, flawonoidy, węglowodany oraz kwasy tłuszczowe. Arbuz zawiera również spore ilości karotenoidów, w tym m.in. likopen oraz beta-karoten. W miąższu arbuza znajdziemy również cytrulinę, jednak warto wiedzieć, że to nie tylko miąższ jest źródłem cennych składników odżywczych. W pestkach znaleźć można całkiem spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka. Zawierają one także magnez, fosfor, mangan i potas.

A co witaminami? Ich również w arbuzie znaleźć można bardzo dużo! Wśród nich wymienić należy witaminę C, witaminę A (występuje ona w formie beta-karotenu), a także kilka witamin z grupy B, m.in. kwas pantotenowy oraz foliowy, a także tiaminę. Arbuz to także różnego rodzaju minerały. Oprócz wspomnianego już magnezu, fosforu, manganu i potasu, warto wspomnieć także o żelazie, selenie oraz niewielkich ilościach wapnia i cynku.

Arbuz – jakie ma właściwości odżywcze?

Lista właściwości prozdrowotnych arbuza jest bardzo długa. Wśród głównych zalet wymieniane są przede wszystkim jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawdzięczamy je obecności likopenu, który chroni znajdujące się w organizmie komórki przed uszkodzeniem, a także neutralizuje działanie wolnych rodników. Dokładnie ta sama substancja odpowiada również za pozytywny wpływ arbuza na serce.

Spożywanie tego owocu obniża poziom cholesterolu we krwi, ogranicza sztywność tętnic oraz powstawanie płytki miażdżycowej. Z tego właśnie powodu jest on często polecany do jedzenie osobom otyłym. Pozostając jeszcze przy właściwościach likopenu, warto zauważyć, że dzięki właściwościom zwalczającym wolne rodniki, substancja ta zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju różnego rodzaju nowotworów. 

Jedzenie arbuza to również znakomity sposób na nawodnienie. Owoc ten posiada wysoką zawartość wody na poziomie aż 93%, dlatego też jego spożywanie skutecznie nawadnia organizm. To z kolei przekłada się na bardzo dobre funkcjonowanie nerek oraz gospodarkę elektrolitową. Arbuza szczególnie warto jeść w czasie upałów, dostarczając sobie wody i tym samym zapobiegając udarowi cieplnemu. Odpowiednie nawodnienie oraz zawartość fitoskładników, przyczyniają się również do lepszej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Za zmniejszenie zmęczenia mięśni odpowiada obecna w arbuzie cytrulina. 

Arbuz oferuje nam jednak znacznie więcej, niż może się wydawać. Kolejną korzyścią z jego regularnego spożywania jest pozytywny wpływ na kondycję skóry oraz włosów. Zawdzięczamy to obecności witaminy C, która wspomaga syntezę kolagenu i tym samym przekłada się na większą elastyczność skóry i włosów. Do listy korzyści zdrowotnych płynących z jedzenia arbuza możemy także dopisać ochronę przed astmą, a także pozytywny wpływ na regulację masy ciała.

Arbuz – właściwości pestek. Czy można je jeść?

Czasami nadal można się spotkać z poglądem, że jedzenie pestek arbuza jest niezdrowe. Na szczęście to przekonanie zaczyna powoli odchodzić do lamusa, ponieważ – jak już zdążyliśmy wspomnieć – pestki z arbuza posiadają wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Warto pamiętać, że te czarne nasiona zawierają dużo witamin z grupy B. Odpowiadają one m.in. za wspomaganie układu nerwowego i wzmacnianie koncentracji. Regulują także gospodarkę hormonalną.

Oprócz tego pestki są bogate w argininę, czyli aminokwas, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi. Dostarczanie go organizmowi może skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób krążenia. W pestkach znajdziemy również mnóstwo antyoksydantów. Te z kolei odpowiadają za powstrzymywanie rozwoju różnego rodzaju chorób nowotworowych. Wśród zalet zdrowotnych pestek z arbuza należy wymienić również obecność magnezu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Trzeba jednak pamiętać, że pestki, w przeciwieństwie do niskokalorycznego miąższu są bardzo kaloryczne. W 100 g znajduje się aż około 500 kcal, więc powinny być one spożywane z rozsądkiem.

 

Dodaj komentarz