Odżywki białkowe bez laktozy

Nietolerancja laktozy to coraz powszechniejszy problem w społeczeństwie. Wraz z wiekiem niektóre organizmy tracą zdolność do wytwarzania laktazy, czyli enzymu trawiącego laktozę, która występuje w znacznej części produktów spożywczych. Ten dwucukier występuje w mleku, a co za tym idzie, w produktach pochodzenia mlecznego także. Temat nie omija odżywek białkowych, z których przecież większość to białka serwatki, która pochodzi z mleka. To nie znaczy jednak, że musisz całkowicie rezygnować z odżywek białkowych! Jak w takim razie poradzić sobie z nietolerancją laktozy tak, by nie musieć rezygnować z suplementacji? Oto krótki przewodnik po suplementach, z których mogą korzystać osoby nietolerujące laktozy.

Nie tylko serwatka mleka

Odżywki białkowe to nie tylko te pochodzące z serwatki, chociaż są najbardziej popularne. W przypadku nietolerancji laktozy lepiej zamiast standardowego koncentratu sięgnąć po roślinne lub mięsne odpowiedniki. Białko pochodzące na przykład z grochu czy soi nie ma styczności z mlekiem i jest bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy. Oferta białek pochodzenia roślinnego staje się coraz bardziej rozbudowana, a zainteresowanie tego typu suplementami ciągle rośnie, chociażby ze względu na rosnącą liczbę wegan i wegetarian.

Białko pochodzące z mięsa to również ciekawa alternatywa. Białko wołowe nie zawiera laktozy, a profil aminokwasowy takiej odżywki jest zbliżony do tradycyjnego wariantu pochodzenia mlecznego. Jeśli chodzi o efekty, badania przeprowadzone w 2015 roku potwierdzają, że stosowanie odżywek pochodzących z mięsa wołowego jest tak samo skuteczne jak pochodzenia mlecznego.

Coraz popularniejsze stają się także białka pochodzące z jaj. Albumina jajeczna jest przez niektórych specjalistów uważana wręcz za białko idealne, przez co świetnie sprawdza się jako odżywka białkowa. Nie zawiera laktozy i świetnie nada się jako suplement dla osoby z nietolerancją tego dwucukru.

Odżywki serwatkowe bez laktozy

Nietolerancja laktozy nie oznacza całkowitej rezygnacji z białek serwatki mleka. Na rynku można już znaleźć koncentraty i izolaty z adnotacją producenta, że produkt nie zawiera laktozy. Najbezpieczniejszą jednak opcją pozostaje hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizacji. Taka odżywka nie zawiera laktozy ani innych zbędnych substancji, takich jak na przykład tłuszcze, a jedynie samo białko. Ponadto, hydrolizat doskonale się wchłania, nie obciążając przy tym układu pokarmowego. To produkt doskonałej jakości, po który sięgają nawet sportowcy nie mający problemu z trawieniem laktozy.

Podsumowanie

Rynek nie pozostał obojętny na potrzeby swoich klientów i utworzył dość sporą bazę produktów, których można bezpiecznie używać nawet w przypadku nietolerancji laktozy. Białka te nie różnią się od mlecznych odpowiedników ani jakością, ani skutecznością działania, dlatego spokojnie można zdecydować się na bezpieczniejszą dla organizmu, bezlaktozową wersję odżywek białkowych. Szeroką gamę takich właśnie odżywek białkowych bez laktozy znajdziesz w internetowym sklepie z suplementami MusclePower.pl.


Bibliografia:

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-017-0177-8
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-12-S1-P11

Dodaj komentarz