Na jakie przyprawy warto postawić w diecie?

dieta przyprawy

Zdrowe przyprawy to dobry sposób na zapobieganie wielu zaburzeniom w funkcjonowaniu organizmu i na wspomaganie ich leczenia. Spośród bardziej znanych z korzystnego działania na zdrowie przypraw wymienia się: miętę pieprzową, kurkumę, tymianek, pietruszkę, kolendrę czy kozieradkę. Jednak jak wpływają one na zdrowie? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę są przyprawy?

Przyprawy kojarzone są przede wszystkim z ich wykorzystaniem w kuchni. Niemniej jednak stanowią bardzo ważny element medycyny naturalnej. Są źródłem wielu składników o dobroczynnym wpływie na ludzkie zdrowie. Na dodatek mogą być w rozmaity sposób wykorzystane. Zdrowe przyprawy dodawać można do zup, sałatek, marynat i innych potraw. 

Z wielu można przygotować napary lub odwary, które można spożywać jak herbatę lub użyć zewnętrznie do zrobienia okładów. Z uwagi na obecność olejów z niektórych przypraw uzyskuje się olejki eteryczne, które można wykorzystać do masażu, inhalacji, wcierek czy dodać do kąpieli. Poza tym przyprawy spotkać można w składzie suplementów diety, leków, kosmetyków. Poznaj prozdrowotne działanie jednych z najbardziej uznanych przypraw.

Które przyprawy są zdrowe na diecie?

Pietruszka to roślina ceniona nie tylko za walory smakowe, lecz także za korzystny wpływ na organizm. Natka pietruszki ma udowodnione działanie prozdrowotne. To cenne źródło prowitaminy A, która wchodzi w skład rodopsyny warunkującej wrażliwość oczu na przyćmione światło. Składnik ten determinuje w znacznym stopniu wzrost i rozwój kości oraz funkcjonowanie nabłonka. 

Kolejna zdrowia przyprawa to czarnuszka. To rodzaj jednorocznych roślin należących do rodziny jaskrowatych. Na szczególną uwagę zasługują nasiona czarnuszki, które znane są ze swych prozdrowotnych właściwości już ponad 2000 lat. Surowiec ten wspomaga zwalczanie chorobotwórczych drobnoustrojów, ponieważ działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Z kolei papryczka posiada kapsaicynę, która działa przeciwnowotworowo. Specyficzny smak nie każdemu pasuje, jednak można zaliczyć ją do zdrowych przypraw. Z kolei pieprz czarny dominuje w Turcji.

Zobacz także:  http://www.panoramabudownictwa.pl/jak-wyglada-stan-rynku-nieruchomosci-w-grecji,1033,aktualnosc.html

Przyprawy a wakacyjne destynacje

Pewnie niewiele osób wie, że część z tych przypraw pochodzi z wakacyjnych destynacji. Przykładowo kozieradka nazywana jest greckim sianem, a papryczki chilli pochodzą z dalekiego zachodu. Z tego powodu wielu koneserów orientalnych smaków postanawia wybrać się na wakacje w takie miejsca. Szczególnie wschodnie kraje są ostatnimi czasami bardzo modne. Wakacje w Turcji mogą okazać się naprawdę wybornym czasem – i to dosłownie!

Dodaj komentarz