Hantle, kettlebell, sztangi – niezbędne sprzęty w twojej domowej siłowni!

aktywność fizyczna

Wśród wielu pasjonatów aktywności fizycznej, znajdzie się mnóstwo takich, którzy marzą o swojej domowej siłowni. Tak naprawdę nie trzeba wiele akcesoriów, aby mieć swoje miejsce do ćwiczeń. Wystarczą sztangi, hantle i kettlebell. Dlaczego to właśnie te sprzęty powinny znaleźć się w domowej siłowni? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Hantle

Hantle to ciężarki z uchwytem na dłoń. Świetnie nadają się do wykonywania różnorodnych ćwiczeń gimnastycznych. Dodatkowo pozwalają na dostosowanie ich do możliwości i predyspozycji osób ćwiczących. Pomimo iż hantle uważane są za sprzęt dla mężczyzn, świetnie spisują się również podczas ćwiczeń kobiet. Treningi z hantlami pozwalają nie tylko na wyrzeźbienie mięśni, ale również ich wzmocnienie. Dzięki aktywności za pomocą hantli mięśnie stają się napięte, większe, a dodatkowo wytrzymałe. Ze względu na ogromną wszechstronność hantli możliwe jest ich wykorzystanie do różnorodnych ćwiczeń. To wyciskanie hantli w pozycji leżącej, ćwicząc w ten sposób klatkę piersiową, ale także w pozycjach stojących i siedzących, wykonując ćwiczenia na pośladki, łydki, uda, brzuch i barki. To idealny sposób na osiągnięcie szybkich efektów wyrzeźbienia sylwetki, zbudowania masy mięśniowej i spalania dużej ilości kalorii, w krótkim czasie. Jako że hantle świetnie angażują do pracy wiele partii mięśniowych, są idealne dla osób będących na dietach odchudzających, gdyż w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą umożliwiają szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów oraz poprawę wyglądu brzucha, nóg i rąk. Dla osób początkujących z pewnością wystarczą hantla do 3 kg.

Sztangi

Jednym z najważniejszych sprzętów, które powinny trafić do domowej siłowni jest sztanga. Składa się ona z gryfu, zacisków i obciążników. Istnieje kilka rodzajów gryfów, które decydują o efektywności ćwiczeń. Sztanga prosta stosowana się najczęściej w ćwiczeniach na klatkę piersiową oraz barki, natomiast sztanga łamana do treningu bicepsów i tricepsów. Sztanga to przyrząd, dzięki któremu można spodziewać się wielu korzyści. Ćwiczenia z nią angażują aż 70% mięśni ciała podczas wykonywania jednego ruchu, dlatego trening ten jest niezwykle efektywny. Długotrwałe napięcie mięśniowe utrzymywane przy pomocy sztangi sprawia, że poprawia się kształt sylwetki, a mięśnie stają się mocne. Dodatkowo ćwiczenia ze sztangą zmniejszają masę ciała oraz ujędrniają całe ciało, a szczególnie brzuch, ramiona, uda i pośladki. Mimo iż wiele kobiet boi się, że ćwiczenia ze sztangą doprowadzą do nadmiernego rozrostu mięśni, nie jest to prawdą. To właśnie trening siłowy świetnie wysmukla całe ciało, pozwalając na utratę zbędnych kilogramów.

Kettlebell

Kiedy kupimy już sztangi i hantle do naszej domowej siłowni, można postawić również na kettlebell. To nietypowy sprzęt, który niczym nie przypomina tradycyjnych ciężarków. Składa się z rączki, na której umieszczony jest ciężar w kształcie kuli. Ćwiczenia z wykorzystaniem tego sprzętu umożliwiają osiągnięcie wielu korzyści. Pozwalają na budowanie siły, wytrzymałości, poprawę kondycji i zwinności. Dzięki treningom z kettlebell można opanować sztukę panowania nad własnym ciałem, poprawić ogólną sprawność organizmu, a także koordynację. Odważniki kulowe wykorzystywane są w wielu ćwiczeniach, jak przysiady czy martwy ciąg. Pokochały go kobiety szczególnie za szybkie efekty w modelowaniu pośladków, jednak sprzęt ten znany jest z oddziaływania na wiele różnorodnych partii mięśniowych. Ćwiczenia z kettlebell umożliwiają również szybkie spalanie kalorii, dzięki temu pozbycie się nadmiernych kilogramów staje się prostsze.

Jak widać, te trzy sprzęty idealnie sprawdzą się w domowej siłowni, na którą nie musimy szykować osobnego pomieszczenia. Są łatwe w przechowywaniu, a ćwiczenia z ich wykorzystaniem mogą być urozmaicone i ciekawe. Świetnie zaangażują różne grupy mięśniowe, rzeźbiąc i modelując. Umożliwiają również utratę zbędnych kilogramów, przy jednoczesnej poprawie kondycji i wydolności organizmu.

Dodaj komentarz