Czy łupież musi być wstydliwym problemem?

metody leczenia

Wiele osób ma problemy ze swoimi włosami. Nie tylko, jeżeli chodzi o uporczywe przerzedzanie się włosów, ale również pojawianie się zrogowaciałego naskórka w kolorze białym. Tego typu zjawisko jest w stanie skutecznie popsuć humor – w szczególności, jeżeli ktoś szykuje się do wielkiego wyjścia. Czy można sobie z tym skutecznie poradzić?

Grzyb Pityrosporum ovale

Za nadmierne rogowacenie się naskórka odpowiedzialny jest grzyb Pityrosporum ovale.Odpowiedzialny jest on za pojawienie się stanu zapalnego skóry. Najczęściej ma się z nim do czynienia w okresie jesienno – wiosennym. Rzadziej w okresie letnim. Dlaczego? Ponieważ promienie słoneczne mają dobroczynne właściwości na skórę głowy, hamując pojawienie się stanu zapalnego.

Łupież najczęściej występuje u nastolatków. Często mają z nim również do czynienia kobiety znajdujące się w okresie przekwitania. Dlaczego? Ponieważ za namnażanie się grzyba w dużej mierze odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Chociaż nie tylko. Niekiedy wystarczy osłabiony organizm, a nawet duża ilość stresu.

Wiele osób ma do czynienia z łupieżem od zbyt dużej ilości suchego powietrza, jakie może znajdować się w pomieszczeniu. Odpowiedzialna za to może być klimatyzacja, a także suszarki do suszenia włosów.

Rodzaje łupieżów

Aby móc poradzić sobie z łupieżem, należy wiedzieć, z jakim rodzajem tego zjawiska ma się do czynienia. Otóż wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

  • łupież suchy – powstaje poprzez namnażanie się wcześniej wspomnianego grzyba lub poprzez nieprawidłową pielęgnację włosów. Jest to ten rodzaj łupieżu, który widoczny jest na powierzchni ubrań.
  • łupież tłusty – przylega do włosów i do skóry głowy. Najczęściej łuski łupieżu są koloru żółtego, a jest to związane z nadmierną produkcją łoju.

Leczenie łupieżu

Ważne jest prawidłowe rozpoznanie tego zjawiska, aby móc dobrać dobre metody leczenia.

Na łupież suchy pomagają szampony przeciwłupieżowe, które na ogół dostępne są w drogeriach kosmetycznych. Do momentu, aż łupież nie ustąpi, szampon należy włączyć do regularnej pielęgnacji. Potem należy używać go raz lub dwa razy w miesiącu, aby móc podtrzymać efekty kuracji.

Na łupież tłusty zalecane są szampony, które w swoim składzie posiadają pirytionian cynku czy siarczan selenu. Tylko dzięki nim można pozbyć się grzybów, które mogą rozwijać się w ekspresowym tempie. Ważna jest również obecność kwasu salicylowego, pomagającego przeniknąć substancjom leczniczym w głąb skóry. Na samym początku należy używać go dwa razy w tygodniu, a potem należy używać sporadycznie, aby móc podtrzymać osiągnięte efekty.

Nie można zapomnieć o tym, że na zahamowanie się łupieżu ma również wpływ zdrowa dieta. Dieta powinna być bogata w dużo cynku, kwasów Omega 3, witaminy B.

Jeżeli problem nie znika, należy udać się do lekarza na konsultację. Niektóre osoby mają do czynienia z poważniejszą postacią choroby, dlatego konieczne może być wprowadzenie leków dostępnych jedynie na receptę.

 

Dodaj komentarz