Glukozamina jest bardzo popularnym składnikiem suplementów diety reklamowanych jako dobroczynne dla stawów. Substancja ta przyjmowana drogą pokarmową ma podobno wpływać korzystnie na funkcjonowanie aparatu ruchu, zwiększając produkcję mazi stawowej i wspomagając proces naprawy drobnych uszkodzeń. Okazuje się jednak, że wiedza Polaków na temat właściwości glukozaminy jest niewielka i nie obejmuje wielu ważnych informacji, o których warto wiedzieć, zanim zastosuje się suplementację.
Glukozamina nie jest lekiem
Glukozamina często przedstawiana jest jako środek o właściwościach „niemal leczniczych”, to należy pamiętać, że nie ma ona statusu leku i w związku z tym nie wyleczy chorych stawów. Preparaty zawierające glukozaminę są suplementami diety i z definicji ich rolą jest uzupełnienie diety w składniki mogące potencjalnie wywoływać pożądany skutek fizjologiczny. Warto też wiedzieć, że precyzyjne określenie owego „pożądanego skutku fizjologicznego” przysparza od lat wielu problemów i jest przedmiotem sporów i kontrowersji.
Alergicy powinni szczególnie uważać
Glukozamina uznawana jest generalnie za substancję bezpieczną. Niestety, chociaż niewiele się o tym mówi, to istnieją podstawy ku temu, by uważać, że preparaty ją zawierające mogą uczulać. Osoby z alergią na skorupiaki powinny zachować szczególną ostrożność. Znane są przypadki silnych reakcji alergicznych po spożyciu preparatów z glukozaminą. Aktualnie, na opakowaniach suplementów diety zawierających tę substancję widnieć winno ostrzeżenie o możliwości wystąpienia objawów uczuleniowych.
Glukozamina bywa często polecana w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Niestety okazuje się, że suplementacja raczej nie przynosi spodziewanych rezultatów. W prestiżowym periodyku naukowym: British Medical Journal pojawiła się publikacja, w której autorzy zgodnie stwierdzili, że skuteczność glukozaminy (i chondroityny) we wspomaganiu leczenia zwyrodnieniowej choroby stawów jest podobna do placebo (nie zmniejsza dolegliwości bólowych i nie wpływa na stan chrząstki). Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie swoje wnioski oparli na uważnej analizie wyników dziesięciu różnych badań przeprowadzonych łącznie z udziałem 3800 osób.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności krytycznie o glukozaminie
Producenci suplementów diety zawierających glukozaminę niejednokrotnie zwracali się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z prośbą o opinię dotyczącą oświadczenia zdrowotnego związanego z wpływem glukozaminy na utrzymywanie funkcji stawów. Treści oświadczeń miały sugerować, iż substancja ta działa ochronnie na stawy i przyczynia się do utrzymania chrząstek w dobrej kondycji. EFSA jednak, po uważnym zweryfikowaniu dostępnych wyników badań, przez niezależny panel ekspercki negatywnie zaopiniowała treść oświadczeń wskazując, iż nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających ich prawdziwość.
Do glukozaminy, jak do każdego suplementu, należy podchodzić ostrożnie. Ma ona dwie podstawowe wady: po pierwsze nie ma żadnej pewności, że jej stosowanie wspomaga regenerację stawów; po drugie pojawiają się pewne wątpliwości, czy jest ona substancją w pełni bezpieczną dla zdrowia.