Kiedy suplementy diety mogą zaszkodzić w cukrzycy?
U chorych na cukrzycę przedawkowanie witaminy A może powodować bóle głowy, przedawkowanie witaminy B6 grozi zaburzeniami czucia. Także chrom nie zmniejszy apetytu na słodycze. Zanim chorzy na cukrzycę zaczną brać jakieś suplementy diety, powinni przeanalizować wszystko z lekarzem lub dietetykiem, czy nie będą one wchodziły w interakcje z lekami już przyjmowanymi.
W Stanach Zjednoczonych aż 66 proc. chorych na cukrzycę typu 2 przyjmuje suplementy diety, z czego ponad 90 proc. stosuje preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Stwierdzono także, że nadużywają witaminy A i E . Tymczasem witamina A, a ponadto witamina B6 mogą mieć wręcz szkodliwe działanie, jeśli są stosowane za często lub dojdzie do ich przedawkowania.
W przypadku witaminy A może się to zdarzyć, gdy chory przyjmuje jednocześnie różne preparaty, które ją zawierają. Wtedy mogą pojawić się bóle głowy, łysienie plackowate, nadmierne złuszczanie naskórka, bóle kostno-stawowe. Gdy zaś przedawkuje się witaminę B6, mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, np. zaburzenia czucia.
Bardzo popularny wśród chorych na cukrzycę chrom zwykle nie daje oczekiwanych korzyści. Jak twierdzą producenci środków zawierających chrom, ma on obniżać poziom cukru we krwi i hamować apetyt na słodycze. Ale takie działanie pierwiastek wykazuje tylko u osób mających niedobory chromu. Dotyczy to pacjentów z cukrzycą w podeszłym wieku i kobiet, które wielokrotnie rodziły. W innych przypadkach chrom jest po prostu wydalany z moczem.
Cukrzykom wystarczy mądra dieta
Dlatego, zdaniem dietetyków, chorzy na cukrzycę powinni skoncentrować się na zdrowym odżywianiu, a suplementy diety stosować po uzyskaniu zgody lekarza. Znacznie więcej korzyści wynika ze zdrowej diety, zwłaszcza gdy chorzy odżywiają się produktami o niskim indeksie glikemicznym (IG). Wystarczy np. gotowaną marchewkę zastąpić surową lub nie rozgotowywać makaronu, tylko jeść go al dente, aby wskaźnik IG (informuje on o tym, jak bardzo wzrasta stężenie glukozy we krwi po spożyciu danego pokarmu) był niższy. A im niższy indeks glikemiczny, tym mniejsze skoki glukozy we krwi i tym lepsze wyrównanie cukrzycy. Proste zabiegi kulinarne, np. skropienie surowej marchwi sokiem z cytryny i polanie jej oliwą, jeszcze bardziej obniżają indeks glikemiczny.