O pochodzeniu i zastosowaniu jagód acai

jagody acai

Polscy miłośnicy wędrówek po lesie często dziwią się, że w dalekiej Amazonii jagód należy szukać na… drzewach palmowych. Nie są to jednak zwykłe owoce leśne, a słynne na cały świat ze swych pozytywnych właściwości jagody acai, rosnące na euterpie warzywnej. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się im z bliska oraz opiszemy najważniejsze właściwości tych pożytecznych dla zdrowia owoców.

Jagody acai – o występowaniu i właściwościach

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały tzw. superfoods. To produkty spożywcze zawierające dużą ilość odżywczych witamin, minerałów oraz innych pożytecznych związków chemicznych (np. o właściwościach antyoksydacyjnych). Jednym z wiodących towarów tego rodzaju są właśnie jagody acai, o których słychać coraz więcej w przekazach medialnych. Czym właściwie są?

Jak wskazaliśmy we wstępie, są to owoce drzewa palmowego znanego jako euterpa warzywna (euterpe oleracea). Występuje ono na terenach tropikalnych Ameryki Południowej. Same jagody acai wyglądem przypominają nieco zwykłe jagody lub miniaturowe winogrona. Co ciekawe, dla rdzennych mieszkańców Amazonii wciąż jest to jeden z podstawowych produktów spożywczych będących bazą codziennej diety.

Jeśli chodzi o działanie prozdrowotne, to jagody acai stanowią bogate źródło witamin: A, B, C i E. Ponadto zawierają kilka cennych pierwiastków, takich jak m.in. cynk, fosfor, miedź i wapń. Ten rodzaj superfoods może być wykorzystywany, aby zwiększyć ilość aminokwasów oraz zdrowych kwasów tłuszczowych w organizmie. Jagody acai w naturalnej postaci mają nieco gorzki posmak i ze względu na rejon występowania nie sposób ich dostać w “warzywniaku na rogu”. Dlatego warto przejrzeć oferty sklepów sklepów specjalistycznych ze zdrową żywnością.

Suplementy diety z jagodami acai

Wprawdzie jagody acai stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku, to już na tyle zyskały popularność, że coraz więcej aptek i sklepów internetowych włącza je do swojej oferty. Tak zrobił np. e-sklep Shaman.pl, gdzie klienci mogą wybierać spośród kilku różnych superfoods dostarczanych przez renomowanych producentów. Wiodącym wytwórcą jest firma Holland & Barrett, która jest jednym z potentatów suplementów diety na światowym rynku.

Pierwszy produkt, o którym chcemy napisać, dostępny jest po prostu pod nazwą “Jagody acai”. Ekonomiczne opakowanie zawiera aż 120 tabletek. Przy racjonalnym dawkowaniu (maksymalnie 6 sztuk dziennie) produkt powinien starczyć na około trzy miesiące. Natomiast Holland & Barrett – Acai Daily Complex zawiera wprawdzie mniej tabletek (90 sztuk), ale za to w składzie znaleźć można m.in. ekstrakt z zielonej herbaty oraz proszek z łusek nasion babki afrykańskiej.

Przemysłową produkcją suplementów z jagód acai zajmuje się także inna renomowana firma – amerykański Swanson. Produkt oznaczony jako ziołowy suplement zawiera 120 tabletek, a koncentrat z jagód acai został przygotowany w proporcji 4:1. Dzienna zalecana dawka Swanson Jagody Acai to dwie kapsułki. W Internecie można znaleźć też produkty m.in. marki NOW Foods czy Natrol. Zachęcamy zatem do przejrzenia dostępnej oferty i rozważenia zakupu spośród nie tylko przedstawionych propozycji.

Dodaj komentarz