Jak suplementować swoje ciało, aby utrzymywało prawidłowy poziom nawodnienia?

wlasciwosci suplementow

Każdy człowiek uprawiający sport, czy to zawodowo, rekreacyjnie czy w celu utrzymania sprawności fizycznej, wie, jak ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Intensywny wysiłek to spory stres dla organizmu. Ów stres równoważy zbilansowana dieta, ale czasem nawet najbardziej drobiazgowo dobrane pod względem witamin, minerałów i makroskładników posiłki nie są w stanie zapewnić w określonych sytuacjach odpowiedniego odżywienia organizmu. Na ratunek przychodzą suplementy diety.

Woda: dlaczego jest tak istotna?

Nie da się ukryć, że dobrze nawodniony organizm to zdrowy organizm. Podczas wysiłku fizycznego organizm człowieka wykorzystuje zgromadzoną wodę, aby chłodzić ciało, którego temperatura wzrasta. Tak samo dzieje się wtedy, kiedy temperatura powietrza wzrasta do wysokiego poziomu. Co więc się stanie, gdy sportowiec ćwiczy intensywnie na zewnątrz, gdy panuje upał? Odpowiedź jest jasna: poci się i traci wodę. Jednogodzinny bieg o umiarkowanej intensywności to nawet litr „wypoconej” wody!

Bez odpowiedniego nawodnienia organizm ćwiczącego lub uprawiającego sport człowieka staje się mniej wydajny, szybciej się męczy, może też się przegrzać. Z jakich suplementów korzystać, by wspierać jego regenerację i nawadniać go w odpowiedni sposób?

Suplementy izotoniczne

Wśród wielu preparatów, które są dostępne na rynku, ciekawymi i efektywnymi wydają się odżywki nawadniające. Dla każdego, kto ćwiczy, uprawia sport lub oddaje się innym intensywnym aktywnościom fizycznym, suplementy takie będą nieocenioną pomocą. Z pomocą odpowiedniej odżywki nawadnianie nie musi być trudne, a może być przy tym bardzo smaczne. Wystarczy spojrzeć na kilka preparatów, które ma swojej ofercie sklep Decathlon, by stwierdzić, że wybór jest naprawdę duży i atrakcyjny.

Napoje izotoniczne, regeneracyjne, tabletki musujące

Decathlon ma w swojej ofercie produkty, takie jak na przykład napoje izotoniczne w proszku czy napoje regeneracyjne. Korzystanie z nich podczas treningu i po nim umożliwia ciału sportowca szybkie uzupełnienie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elektrolitów, a także węglowodanów. To jednak nie wszystko. Odpowiedni preparat pod postacią tabletki musującej rozpuszczony w wodzie dostarczy organizmowi witamin i energii po intensywnym wysiłku fizycznym, zregeneruje wymagające odpoczynku mięśnie i cały układ motoryczny, a także uzupełni poziom cukru we krwi.

W ofercie są również dostępne preparaty, których zadaniem jest wyłącznie dostarczenie odpowiedniej ilości elektrolitów do organizmu. Odżywki te są pozbawione kalorii, gdyż nie zawierają węglowodanów.

Czy warto stosować suplementy nawadniające? Podsumowanie

Jak najbardziej. Warto dobrać odpowiednie do swoich potrzeb, a także do rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej i stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Nasz organizm podziękuje nam za to, szybciej się zregeneruje i zostanie odpowiednio nawodniony. Warto jednak pamiętać, aby stosować zdrową i zbilansowaną dietę, aby rezultaty stosowania odżywek były na odpowiednim poziomie.

Dodaj komentarz