Jajka to produkt, który bardzo często gości na naszych stołach. Swoje miejsce znajduje on zarówno w potrawach przyrządzanych na śniadanie lub kolację, jak i również w daniach obiadowych. Pokazuje to, jak ważny dla polskiej kuchni jest to produkt. Na temat jajek narosło jednak wiele mitów, z którymi postaramy się dzisiaj rozprawić. Jakie wartości odżywcze posiadają jaja i dlaczego warto je jeść? Jak to w końcu jest z tym cholesterolem? Na te oraz inne pytanie poznacie odpowiedź, czytając poniższy artykuł.
Wysokiej jakości białko oraz doskonałe źródło witamin i minerałów, czyli wartości odżywcze jajek
Trzeba wiedzieć, że jajka – podobnie jak większość produktów pochodzenia naturalnego – jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wielu cennych substancji. Jednym z głównych powodów, dla których je spożywamy, jest wysoka zawartość białka. Jest ono oczywiście zawarte w białku jaja i stanowi zestaw aminokwasów, który świetnie odpowiada na nasze zapotrzebowanie na ten składnik. Co warto zaznaczyć – ugotowane białko jaja jest przyswajane przez człowieka w 99%, co oznacza, że jest lepiej przyswajalne niż białko zawarte w mięsie.
W jajkach znaleźć możemy również spore ilości łatwoprzyswajalnego żelaza, dlatego też produkt ten powinien stanowić ważną część diety osób niejedzących mięsa. Jaja są również skarbnicą wielu witamin i minerałów. Jajka zawierają witaminę A, E, D, K, B12 oraz kwas foliowy. Wśród minerałów należy wymienić takie pierwiastki jak siarka, selen, potas, cynk oraz fosfor. Nie można również zapominać o obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6.
Takie bogactwo różnego rodzaju substancji odżywczych nie powinno pozostawiać żadnych wątpliwości co do prozdrowotnych właściwości jajek. Stanowią one solidną dzienną dawkę białka, żelaza, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia cholesterolu i jego wpływu na nasze zdrowie, ale nią zajmiemy się w dalszej części artykułu. Teraz wskażmy jednak jakie konkretnie korzyści zdrowotne niesie za sobą spożywanie jajek.
Dlaczego warto jeść jajka na śniadanie? Korzyści zdrowotne
Jak można się domyślić – regularne spożywanie jajek może przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu. Warto m.in. zdawać sobie sprawę, że jajka wpływają pozytywnie na pracę naszego mózgu. Jest to spowodowane zawartą w niej choliną, która przyczynia się do jego rozwoju, a także spowalnia procesy starzenia. To właśnie z tego powodu zaleca się włączanie jajek w dietę dziecka już od najmłodszych lat. Jednak również i w przypadku dorosłych zjedzenie co najmniej jednego jajka dziennie może wpłynąć na lepszą pracę mózgu.
Wbrew obecnym w naszej świadomości stereotypom, regularne spożywanie jaj zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju chorób krążenia. Dzieje się tak, ponieważ jajka zwiększają obecność dobrego cholesterolu w naszej krwi, a wzrost HDL powoduje wyparcie złego cholesterolu z organizmu. Warto również zauważyć, że włączenie jaj do diety może przyczynić się do szybszych postępów w zrzucaniu wagi. Dlaczego? Z prostego powodu – białko jaja zwiększa uczucie sytości i tym samym zmniejsza ochotę na podjadanie. Oprócz tego wysoka zawartość białka przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu.
Na tym jednak właściwości prozdrowotne jajek się nie kończą. Warto tutaj także wspomnieć o zmniejszeniu prawdopodobieństwa zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Za tę zaletę odpowiada wspomniana już w tym tekście cholina, która posiada udowodnione działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka piersi. Jajka po pełnej obróbce termicznej to również znakomity pokarm dla kobiet w ciąży. Zawarty w nich kwas foliowy przyczynia się bowiem do prawidłowego rozwoju płodu.
Jedzenie jajek a poziom cholesterolu – jak jest naprawdę?
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wokół wpływu jajek na poziom cholesterolu we krwi narosło wiele mitów. Trzeba jednak wiedzieć, że badania z ostatnich lat zaprzeczają tej tezie. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalne jest jedzenie nawet 10 jajek w ciągu tygodnia i nie ma to żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie – proporcje tłuszczy i cholesterolu, które zawierają w sobie jajka, pozytywnie oddziałują na pracę naszej wątroby oraz pomagają w regulacji poziomu cholesterolu. Warto jednak wiedzieć, że ograniczać należy jedynie spożycie żółtek. Białka można jeść w nieograniczonej ilości.
Czy jednak istnieją jakieś uzasadnione przeciwskazania do spożywania dużych ilości jaj? Oczywiście. Pewien rozsądek w ich spożywaniu powinny zachować osoby chorujące na cukrzycę typu 2, osoby posiadające podwyższony poziom cholesterolu oraz cierpiący na miażdżycę naczyń krwionośnych. Mniejszą liczbę jajek powinny spożywać także dzieci, co jest związane z właściwościami uczulającymi białka. Są to jednak szczególne sytuacje. Co do zasady jajka posiadają wiele właściwości zdrowotnych i warto włączać je do swojej diety. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Jajko na twardo czy jajecznica? Kilka pomysłów na jajeczne śniadanie!
Jajko to produkt na tyle uniwersalny, że stwarza nam naprawdę wiele możliwości przyrządzenia na śniadanie. Jednym z najczęściej przygotowywanych posiłków jest oczywiście klasyczna jajecznica na maśle. Do jej wykonania potrzebujemy jedynie jajek, masła oraz przypraw, takich jak np. pieprz, sól czy szczypiorek. Sposób przygotowania jest niezwykle prosty. Wystarczy rozpuścić masło na patelni, w międzyczasie wbić jajka do miski, dodać przyprawy i wymieszać. Na koniec pozostaje wlać mieszankę na patelnię i smażyć mieszając aż do ścięcia się masy. Do kompozycji można również opcjonalnie dodać boczek.
Przygotowując sobie śniadanie, warto również wykorzystać jajko na twardo. Przykładem takiej potrawy może być sałatka z mozzarellą i jajkiem. Jest to posiłek, który z powodzeniem można wykonać w niecałe 15 minut. Jak go przyrządzić? Pierwszym krokiem jest gotowanie jajek na twardo. Następnie należy przygotować warzywa – wylać zalewę z kukurydzy w puszce, porwać sałatę na mniejsze kawałki i pokroić paprykę w kostkę. W kostkę należy pokroić także ser mozzarella i same jajka. Na zakończenie pozostaje połączyć wszystkie składniki w estetyczną kompozycję na talerzu. Można dodać również majonez, jogurt oraz dowolne przyprawy. Gotowe!